Genç Hegelciler

Bruno Bauer

Genç Hegelciler ,Hegel’in ölümü sonrası(1830) Hegel’in tartışmalı mirasını üstlenen demokrat-cumhuriyetçi ve laisizm taraftarlarıdır.

Hegel’in “Tin”in kendisini Prusya devletinde şeklen ve kendi felsefesinde düşünce itibarı gerçekleştirdiği fikri tarih boyunca süren “özgürlüğün ve akli yönetimin” sonunda gerçekleştiği ve tarihin sonuna gelindiği düşüncesini doğurmuştu.Bu fikre geleneksel Hegelciler olumlu baktılar.

Ancak Genç Hegelciler ,dialektik sürecin henüz tamamlanmadığını zira Prusya devletinde gerçek ifade ve vicdan özgürlüğünün bulunmadığını ileri sürdüler. Politik ve vicdani özgürlük elde etmek üzere harekete geçmek isteyen bu grubun içinde David Strauss,İsa’nın hiç yaşamadığını ileri süren Bruno Bauer,Max Stirner,Feuerbach ,Karl Marx ve Frederich Engels gibi isimle bulunmaktaydı.1840 da iktidara gelen Prusya kralı IV. Wilhelm ,politik anlamda özgürlüğe taraftar değildi ve bu yöndeki reform çabalarına tamamen karşı bir tavır aldı..Ancak dini işler ile ilgilenen bakanın ılımlı yaklaşımı çoğu demokrat ve cumhuriyetçi genç Hegelcinin daha çok dini doğmaları sorgulayan bir üslup ile işe koyulmalarına imkan verdi.Bauer ve Feuerbach Hıristiyanlığın en panteistik ve inceltilmiş formlarına bile karşı çıkarak ateistik öğretiyi temellendirmek istediler.Hareket dağılmaya başladığı bir süreçte Marx’ın kaba materyalizmi ve genç Hegelcileri eleştiren “Alman ideolojisi” eserinin çıkması ile (1843)  dağıldı.

Print Friendly
Bunlarda ilginizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>