Kaba Komünizm ve Marx

Karl Marx

Kaba komünizm önceden tasarlanmış bir asgariden başlayarak, toplumu bu ortak asgari düzeye indirgeme isteğinin son noktaya varmasından başka bir şey değildir. Yoksul ve bir şey istemeyen insanın doğal olmayan basitliğine geri dönülmektedir. Oysaki bu insan, özel mülkiyetin ötesine geçmek bir yana, özel mülkiyete varmayı bile başaramamıştır. Topluluk sadece bir emek topluluğudur ve topluluk sermayesinden herkese eşit ücret verilmektedir. Topluluk evrensel kapitalisttir,ilişkinin her iki yanı da hayali bir evrenselliğe yükseltilmiştir. Kaba komünizm özel mülkiyetin yüzeye çıkışının bir şeklidir sadece.Kavramı anlamış ancak özü kavrayamamıştır.

1844 el yazmaları, Marx

Eşit hak , burjuva hukukundan başka bir şey değildir. Oysa eşdeğerler arasındaki değişim ancak ortalama olarak mevcuttur ve bireysel durumlarda söz konusu değildir. Ama bu ilerlemeye karşın,  eşit hak hala burjuva sınırlar içinde kalmaktadır. Buradaki eşitlik emeğin ortak ölçü birimi olarak kalmasından ibarettir. Ama, bir birey fizik ya da moral bakımdan bir başkasından üstün olabilir, aynı zaman içinde daha fazla emek sarfetmiş olabilir ya da daha uzun çalışabilir.Bu eşit hak eşit olmayan emek için eşit olmayan hakdır.Niteliği gereği,hak,ancak aynı ölçü birimi kullanıldığında söz konusu olabilir. Ama eşit olmayan bireyler (eşit olsalardı birey olmazlardı) ancak aynı açıdan değerlendirildikelrinde,ortak bir birimle ölçülebilirler. Öte yandan bir işçi evlidir, teki değildir, birinin ötekinden daha çok çocuğu vardır vb vb. Bütün bu sakıncalardan uzak durmak için hak eşit olmamalıydı.

“Gotha programının eleştirisi” Marx

Print Friendly
Bunlarda ilginizi çekebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>