Mezopotamya’da ve tarihte bilinen ilk uygarlık:Sümer Uygarlığı:

Sümerler

Mezopotamya M.Ö. 3250 den itibaren Sümer eğemenliğine girdi. MÖ. 5000 de bu bölgeye yerleşen Ubaidian’lar bereketli Hilalin Adab, Eridu, Isin, Kish, Kullab, Lagash, Larsa, Nippur ve Ur gibi önemli şehirlerini kurdular.Bir Afro-Asya kökenli dil olan Semitik dilini konuşan halklar bu bölgeye gelerek Ubeidian’lılara karıştı ve bölge tarımla zenginleşti.Bu kavimlerden tamamen farklı,hiç bilinmeyen bir dili konuşan Sümerlerin kuzeyden gelerek bölgeye yerleşmeleri ve Sümer isminin geçmesi MÖ.3250 yılını bulur.İlk çivi yazısını bulan ve Tarihin ilk büyük uygarlığını kuran Sümerlerdir.Kil tabletle rüzerine yazılan Sümerce-Akadça Çivi yazısı (cuneiform script) sonraki 2000 sene varlığını devam ettirmiştir.

Kish hanedanından Etana kralı Enmebaragesi (2700 bc), Sumer kralı olunca , Elam ülkesini yendi ve Nippur’daki Sümer panteonunun önde gelen Tanrısı Enlil’in tapınağını ele geçirdi, Nippur kenti bundan sonra Sümerlerin önde gelen ruhani ve kültürel merkezi oldu.Mesanepada daha sonra başkenti Ur’a taşıdı.

Gılgamış(M.Ö.2700-2650) onun döneminde başarılara imza atan ve destanlara konu olan liderlerdendir. Semitik kral Sargon I 2300’de zayıflayan Sümeri yenerek başkenti kuzeyde Agade’ye taşıdı.Burada işgalciler ve Sümerler kaynaşarak Sümer-Akatlılar’ı oluşturdu.Bir yüzyıl sonra bu devlette yıkıldı.Ancak tarihte en iyi bilinen Sümer kralı Gudea zamanında (M.Ö.2144-2124) bağımsızlıklarına kavuştular ve Ur kenti yeniden yükselişe geçti.Babil kralı Hammurabi MÖ. 18. yy da Sümeri yenerek Sümer Akad’ın tek hakimi oldu.Bu Sümer devletinin sonu olarak kabul edilir.

Sümerlerin efsanelerinde Nuh tufanı:

Diğer Tanrılar Marduk’u, okyanus tanrısı Tiamatla savaşmağa çağırır. Marduk bu savaşı kabul eder ve yengiyle ayrılır. Ardından tüm denizlere sınır çeker, tüm tanrılara tapınan bir varlık bulunsun diye de balçıktan insannı yaratır. Sonraki zamanlarda -kendi yarattıkları insanın us ve eyleminden rahatsız olmuşlar ki- insanı yok etmeyi kararlaştırılar. Tanrı Ea bu durumdan pek hoşlanmaz ve çok sevdiği bir insan olan Ut-Napiştim’i kuratarmak ister. Onun düşüne girer, bir gemi yapmasını ister. Ut- Napiştim bir gemi yapacak, bu gemiye karısını çocuklarını, hayvanların ve tohumlarını alacak, Tufandan böylece kurtulacaktır.

Sümerlerin -MÖ 3250 den 1800′e değin- 1450 sene yaşadığını görüyoruz..Cumhuriyetimizin henüz yüz yaşlarına doğru ilerlediğini düşünürsek ne kadar büyük bir rakkam olduğu anlaşılabilir belki…

Print Friendly
Bunlarda ilginizi çekebilir:

One Response to Mezopotamya’da ve tarihte bilinen ilk uygarlık:Sümer Uygarlığı:

  1. Sümerler hakkında daha geniş bilgi için Muazzez İlmiye Çığ’ın “Sümerli Ludingirra” adlı kitabını şiddetle tavsiye ediyorum. Sümerli bir şair olan Ludingirra’nın yazmış olduğu tabletlerin çevirisidir. Çok akıcı ve okunası bir kitaptır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>